İÇİNDEKİLER
Dursun Kuveloğlu - EDE YAYIMCILIK
ede yayımcılık, kitap (betik), resim (betiz) ve film (sınalga) ana izleklerinde sanat yapıtlarının üretimi, yayımı ve dağıtımı ile ilgili çalışan Ede Fyrpodt Ltd. Şti. kuruluşudur.
ede yayımcılık, ede kitap, ede film
23318
post-template-default,single,single-post,postid-23318,single-format-standard,stockholm-core-2.1.6,select-theme-ver-7.5,ajax_fade,page_not_loaded, vertical_menu_hidden,menu-animation-underline,side_area_uncovered,,qode_menu_,qode-mobile-logo-set,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive
Title Image

Dursun Kuveloğlu

Geçmişin izlerinden geleceğe kapı aralayan öyküleriyle öne çıkan yeni kuşak Türk yazarı...

Dursun Kuveloğlu

Türk yazınında özüne saygın bir yer edinen yazar Dursun Kuveloğlu, 1963 yılında Rize’de doğdu. İlkokulu Ankara’da, ortaokul ve liseyi Rize’de okudu.

1987 yılında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

Bir süre serbest gazetecilik yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda söyleşisi, haberi ve yazısı yayımlandı. Siyasi danışmanlık görevlerinde bulundu. 2009-2013 yılları arasında bir düşünce kuruluşunda gündem analizleri konusunda çalıştı.

Halen Başbakanlık Müşaviri olarak görev yapıyor.

Yayımlanmış ilk kitabı, “turizm@gelecek.tr” isimli deneme kitabıdır. Turizm sektörünün gelişmesi, geleceği ve sorunları konusunda denemelerin yer aldığı kitap, 2004 yılında yayımlandı.

Yazarın ilk romanı olan ve 2005 yılında yayımlanan “Soylu Sessizlik” romanı, Osmanlı Hanedanının yurtdışına çıkarılması konusunu ele almıştır.

1917 öncesi ve sonrasında, Kaskaslardaki gelişmeleri ve Batum’un kaybedilmesini konu edinen “Batum Çıkmazı” romanı ise 2007 Yılında yayımlandı.

Bu tarihten sonra tarihi roman çalışmalarına devam eden yazarın, (1915) Ermeni meselesinin öncesi, sırası ve sonrasını konu edinen, Ermenistan’ın kurulması ve Ermeni Diasporasının oluşumunu da kapsayan “Şahsenem / Kılıçla Gelen Kılıçla Gider” adlı romanı 2011 yılında yayımlandı.

1980 öncesi Türkiyesini ele alan “Koyu Gri Seneler-78 Kuşağı Romanı”, 2014 yılında yayımlandı.

Devlet Tiyatroları oyunları arasında yer bulan “Arıza Aşklar” isimli bir tiyatro oyunu bulunan yazar, 1910-1947 yılları arasında Kilis, Halep ve Şam’da yaşanılan sıra dışı zamanların öyküleriyle dolu, “Ben Hain-Aklın ihanetle, kalbin sadakatle mücadelesi” adlı bir de felsefe-tasavvuf romanı yazmıştır.

Son dönem Türk yazarlarından Dursun Kuveloğlu, yakın geçmiş içerikli romanlarıyla okuyucuyla buluşuyor. Taşıdığı kimlikle, bulunduğu yerin derin ve sağlam uygarlık temellerini, yapıtlarına, bir kilit taşı göreviyle yerleştiriyor. Yaşamı değerli kılan törenin izleri ve insan olmanın gerektirdiği Türkçe davranış yapıları, Kuveloğlu’nun romanlarında öne çıkıyor ve neredeyse ana izleği oluşturuyor.

 

Yapıtları (Roman):

  • Ben Hain
  • Şahsenem
  • Ney ve Mey
  • Koyu Gri Seneler

EDE YAYIMCILIK

bilgi@edekitap.com

Bizler hikaye anlatıcılarıyız. Bu bizim genlerimizde var. Görkemli öykü anlatımı ilgi çeker, yaşam tarzlarını tanıtır ve ortak ruh yaratır. Binlerce yıldır birike gelen öykülerimizi, yaygın iletişim alanları için yeniden tasarlarız. Özüne uygun geliştirir, etkileyenleri göz önünde bulundurarak güncelleriz. Biz, EDE’yiz. Değer üretiriz.

Okur Görüşlerine Açık Sayfa

Yorumlayınız

BİR ÇAY İÇİMİNDE TÜRKMENİSTAN