Preloader image
İÇİNDEKİLER

Dursun Kuveloğlu

Geçmişin izlerinden geleceğe kapı aralayan öyküleriyle öne çıkan yeni kuşak Türk yazarı...

Dursun Kuveloğlu

Yakın geçmişi konu edinen yapıtlarıyla Türk Yazınında özüne saygın bir yer edinen yazar Dursun Kuveloğlu, 1963 yılında Rize’de doğdu. İlkokulu Ankara’da, ortaokul ve liseyi Rize’de okudu.

 

1987 yılında Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu, Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.

 

Çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda söyleşisi, haberi ve yazısı yayımlandı. Siyasi danışmanlık görevlerinde bulundu. 2009-2013 yılları arasında bir düşünce kuruluşunda gündem araştırmaları ve değerlendirmeleri konusunda çalıştı.

 

Halen Başbakanlık Müşaviri olarak görev yapıyor.

 

Turizmin gelişmesi, geleceği ve sorunları konusunda denemelerin yer aldığı turizm@gelecek.tr, yazarın ik kitabı olarak, 2004 yılında yayımlandı.

 

İlk romanı, Osmanlı Hanedanının yurtdışına çıkarılmasını anlatan Soylu Sessizlik, 2005 yılında yayımlandı.

 

1917 öncesi ve sonrasında, Kaskaslardaki gelişmeleri ve Batum’un kaybedilmesini konu edinen Batum Çıkmazı romanı 2007 yılında yayımlandı.

 

Yazarın, (1915) Ermeni meselesinin öncesi, sırası ve sonrasını konu edinen, Ermenistan’ın kurulması ve Ermeni Diasporasının oluşumunu da kapsayan Şahsenem / Kılıçla Gelen Kılıçla Gider adlı romanı 2011 yılında yayımlandı.

 

1980 öncesi Türkiyesini ele alan Koyu Gri Seneler-78 Kuşağı Romanı, 2014 yılında yayımlandı.

 

Devlet Tiyatroları oyunları arasında yer bulan Arıza Aşklar isimli bir tiyatro oyunu bulunan yazarın, 1910-1947 yılları arasında Kilis, Halep ve Şam’da yaşanılan sıra dışı zamanların öyküleriyle dolu, Ben Hain-Aklın ihanetle, kalbin sadakatle mücadelesi adlı romanı, Ney ve Mey romanıyla birlikte 2017 yılında yayımlandı.

 

Son dönem Türk yazarlarından Dursun Kuveloğlu, yakın geçmiş içerikli romanları okuyucuyla buluşturuyor. Taşıdığı kimlikle, bulunduğu yerin derin ve sağlam uygarlık temellerini, yapıtlarına, bir kilit taşı göreviyle yerleştiriyor. Yaşamı değerli kılan törenin izleri ve insan olmanın gerektirdiği davranış yapıları, Kuveloğlu’nun romanlarında öne çıkıyor ve neredeyse ana izleği oluşturuyor.

 

Yapıtları (Roman):

 

  • Soylu Sessizlik
  • Batum Çıkmazı
  • Şahsenem – Kılıçla gelen Kılıçla Gider
  • Koyu Gri Seneler
  • Ben Hain – Aklın İhanetle, Kalbin Sadakatla Mücadelesi
  • Ney ve Mey

EDE YAYIMCILIK

bilgi@edekitap.com

Bizler hikaye anlatıcılarıyız. Bu bizim genlerimizde var. Görkemli öykü anlatımı ilgi çeker, yaşam tarzlarını tanıtır ve ortak ruh yaratır. Binlerce yıldır birike gelen öykülerimizi, yaygın iletişim alanları için yeniden tasarlarız. Özüne uygun geliştirir, etkileyenleri göz önünde bulundurarak güncelleriz. Biz, EDE’yiz. Değer üretiriz.

Okur Görüşlerine Açık Sayfa

Yorumlayınız