Preloader image
İÇİNDEKİLER

Reşid Behbudov ve Ayrılık Şarkısı

Leila Norouzi
RƏŞİD BEHBUDOV

Reşid Behbudov ve Ayrılık Şarkısı

Azerbaycan’ın ünlü şarkıcı Reşid Behbudov, 1915 yılında Tiflis’te doğdu.

 

İran’da, 1962 yılında, büyük ilgi ile karşılaşan dinletisinden sonra Reşid Behbudov, Ali Selimi’nin daveti ile onun evine gider. Sohbetleri sırasında Ali Selimi “Size Selam Getirmişim” adlı yeni bestesini gösterir.  Reşid Behbudov, besteyi çok sevdiğini söyler ve hemen çalışmaya başlamalarını ister.

 

O sırada Vartuş Hanım işaret ile eşi, Ali Selimi’yi yan odaya çağırır. Biraz sonra tar eşliğinde Vartuş Hanımın hüzünlü sesi odadan gelir: Ayrılık şarkısı söylenmektedir.

 

Şarkıyı duyan Reşid Behbudov, Ali Selimi’ye onun kimin eseri olduğunu sorar. Ali Selimi, şiirini Recep İbrahimi‘nin yazdığını ve bestesinin kendine ait olduğunu söyler.

 

Reşid Behbudov şarkıyı çok beğenir ve neden bu şarkıyı ona teklif etmediğini öğrenmek ister. Ali Selimi, “yönetim, bu şarkıya izin vermediği için korkuyorum. Size de sorun çıksın istemem. Size Selam Getirmişim şarkısını söylerseniz bana büyük bir iyilik yapmış olursunuz” der.

 

Reşid Behbudov kısa zamanda her iki şarkıyı söyleyeceğine söz verir. Gerçekten de öyle olur.

 

Reşid Behbudov, Bakü’ye döndükten sonra hem Size Selam Getirmişim hem de Ayrılık şarkısını söyler ve her iki şarkı kısa zamanda Azerbaycan’da büyük bir ilgi görür.

 

Reşid Behbudov o zamana kadar ve ondan sonra Küçelere Su Serpmişem, Yadıma Sen Düşürsün, Sevgilim, Sensiz gibi bir çok büyük esere imza atsa da Ayrılık Şarkısı onun için de büyük bir başarı olur.

 

Özellikle İran sanatçılarıyla iş birliği ve şarkının kendinde barındıran duygu ve anlam ilk başta Araz nehrinin iki tarafındaki Azerbaycanlıları etkilese de daha sonra şarkıdaki sanat dili şarkıyı ve şarkıcının ismini dünyaya duyurduğu için uluslararası bir ilgi ile karşılaşır.

 

Böylece ayrılık şarkısı şöhretine ve günümüzdeki konumuna ulaşır ve efsaneler gibi dilden dile dolaşır.

 

Ayrı düşmüş gönüllerin umutlu sesi Reşid Behbudov 1989’da Moskova’da vefat eder.

 

Ayrılığın şiirini yazan Recep İbarhimi, bestesini yapan Ali Selimi ve söyleyeni Reşid Behbudov artık aramızda olmasalar da bu efsanevi eser ile hatıralarımız ve gönlümüzde saygı ve sevgi ile yaşamaktadırlar.

Leila Norouzi

leila.norouzi@edekitap.com

Yazar - Yönetmen

Okur Görüşlerine Açık Sayfa

Yorumlayınız