Preloader image
İÇİNDEKİLER
Title Image

Kara Yıldırım

Tirkiş Cumageldi

Kara Yıldırım

Türkmenistan Türklerinin önemli yazarlarından Tirkiş Cumageldi, Kara Yıldırım adlı romanını 1989 yılında yazdı. Yazarın, içinden çıktığı toplumun duygularını, düşüncelerini oluşturan töreyi çok iyi bildiğini gösteren anlatımlarla baylaşan yapıt, ana izlek olarak Türkmen Türklerinin bağımsızlık çabalarını temel alır.

 

Orhan Söylemez, “Roman bir destan gibi yazılmış. Köroğlu destanının roman üzerindeki tesiri oldukça yoğun. Yaşarken ayakta kalabilmenin mücadelesini yapan insanların destanı niteliğinde. Çölün kendi içinde kuralları var ve hayat denilen oyunu bu kurallar içinde oynamak gerekiyor. Veya kurallar içinde hayatta kalmaya çalışmak.

Yazar bir sinema gösterisi sunar gibi farklı bir ortama taşıyor insanları. Büyülü ve efsunlu bir gücün altında insanın kendini kaybedebileceği bir atmosfer oluşturuyor.” diye tanıtıyor, bu kapsamlı öyküyü.

 

Arka kapak yazısında, “Oğuz Destanı’ndan Dede Korkut’a kadar uzanan ve Türkmen aşiretleri arasında sözlü gelenekte canlılığını koruyan rivayetler, boyların aslını izah eden efsaneler, halk hekimliğine dair inançlar, çadır kültürüyle ilgili kavram ve gelenekler romana rengârenk bir zemin teşkil etmektedir.” tümcesiyle güçlü içeriğe çağrı  yapılmaktadır.

 

Okunması dileğiyle…

 

EDE YAYIMCILIK

bilgi@edekitap.com

Bizler hikaye anlatıcılarıyız. Bu bizim genlerimizde var. Görkemli öykü anlatımı ilgi çeker, yaşam tarzlarını tanıtır ve ortak ruh yaratır. Binlerce yıldır birike gelen öykülerimizi, yaygın iletişim alanları için yeniden tasarlarız. Özüne uygun geliştirir, etkileyenleri göz önünde bulundurarak güncelleriz. Biz, EDE’yiz. Değer üretiriz.

Okur Görüşlerine Açık Sayfa

Yorumlayınız